neděle 18. srpna 2013

Lind v naší prodejní galerii
Dana Lindenthalová, alias Lind, je autorkou broží, které vytvořila speciálně pro naši kolekci Afrika. Její rukopis je čitelný, originální, hravý, nezapře ani její velký smysl pro humor. A ten vyzkoušíme při následující anketě a rozhovoru.


foto: Petra Varaďová
Lind, víme o tobě, že jsi věrná svému kraji, tedy oblasti Krkonoš. Mohla bys nám odpovědět na pár otázek v „kérkonošském“ nářečí? Začneme bleskovou anketou. Odpovídej bez velkého rozmýšlení, do 2 sekund":

Ještě před tou Afrikou. No ehm, Krkonoše mám ráda, né že né. Prožila jsem tam veliký kus mých prázdnin. Ale jinak jsem srdcem i bytem dlouhá léta v Polabí.Co si spojuješ se slovem „Afrika“

Barva – červená, žlutá

Píseň – Nina Simone, Feeling Good (http://www.youtube.com/watch?v=CJA69C6SlRk)

Látka, materiál, materie – zebří pruhy, rozevlátý šifon, skořápky kokosových ořechů

Film – hmm, když se řekne „Afrika“ tak se mi jako první vybaví cestopisné filmy o savaně, poušti a zvířatech... hned potom dokumentární filmy o životech domorodců v kontrastu s tzv. „třetím světem“, který v podobě různých „reformátorů“ a „zachránců“ vstupuje stále častěji do jejich kultury a snaží se přeměnit jejich přirozenost... trochu víc pokory by si Afrika zasloužila

Město – nevybavuje se mi konkrétní místo, ale sluncem rozpálené hliněné stavby, nalepené jedna na druhé, na parapetech kaktusy, v ulicích rušno a veselo, nikdo si neztěžuje na horko, slunce doslova sálá místním z tváří

Pocit - respekt

Vůně – vůně uschlé trávy, země před bouřkou, pachy rozpálené kůže typicky afrických zvířat v kontrastu s klimatem takřka „prádelním“ afrických deštných pralesů

Sen – sen o Africe? Je v dnešních horkých dnech realitou. Vzpomněla jsem si na dlouhou zimu a na vymodlené léto, které si nyní užíváme.

Dvě slova – písek, černoušek


foto: Petra Varaďová

Překvapil tě náš projekt Au Revoir? Celý projekt Au Revoir je od začátku velmi profesionálně uchopený, ano, to mně na něm neustále překvapuje! Možná také proto, že jeho primární obsah není pouze o nových věcech, ale oživování těch, které již někomu prošli rukama.

Koupila sis někdy něco v „sekáči“? Chodíš si jen tak „zahrabat“ do výprodejů a bazarů? Mňo, vlastně, moji rodiče si po revoluci otevřeli vlastní sekáč. V zápětí se ukázalo, že to byla skvělá volba. Brzy rozvinuli obchod natolik, že se přestěhovali z malého nájmu do vlastního velikého prostoru, kde byli do předloňské zimy, před tím než odešli do důchodu. Dlouho jsem tedy chodila tam. Nyní mám své oblíbené ve svém okolí, kam chodím hrabošit výrobky ze lnu, především. Na ty potom tisknu a takto „oživlé“ nabízím na www.lind.cz.

 foto: Lind


Máš ráda staré věci? Nejen oděvy, ale nábytek, obrazy, dekorace…? Jsem hrdá sběratelka starých židlí a nábytku. Staré věci prostě podle mého soudu vypadají a fungují lépe, nežli nové. Nesbírám ale takzvaně „do foroty“. Věci nehromadím. Každý můj „nalezenec“ má u nás doma praktické využití. A vlastně nejen u nás. Některé věci, staré konve, plechovky výtvarně pojednávám a opět jim vdechuji nový život.http://rozlitatuztu.blogspot.cz/2013/05/a-jeste.html Ovšem za nejbáječnější poslední úlovek považuji ruční dřevěnou pračku, kterou jsem vyhandlovala za „pár babek“ na zimní burze ve Zloníně u Prahy.


Kde může veřejnost vidět a nakupovat tvoje věci? Lind maluje a tiskne. Malované novinky jsou nejčastěji vidět na fleru -  www.fler.cz/lind, jakožto malíře a tiskaře motivů mě lidé mohou objevit na www.fler.cz/hnizdilky, tisky Mek a Kvok dělá lind pro švambi (např. http://www.fler.cz/zbozi/s-andilkem-a-kapsama-4140218), práce s látkami lněnými a tiskem najdete spíš na www.lind.cz. Další její tvoření na www.aurevoir.cz a v regionálních kamenných galeriích.  foto: Lind


Účastnila jsi se nějakých veřejných zakázek, např. zpracování logotypu, grafické řešení publikací apod.? A jak to dopadlo? Lind je vzděláním grafik. Grafikou se několik let živila, ale vzhledem k tomu, že neměla ambice dál většinu svého času trávit u počítače, přetavuje nyní své grafické cítění do volné tvorby. A jak to dopadlo? Zkuste posoudit sami.


foto: LindDěkujeme za rozhovor, který nevznikl "jen tak": do e-shopu v příštích dnech vložíme nové brože z volné tvorny Lind a úplně nové recy kousky lněného oblečení z autorské dílny Lind.


--------------------------------------


PS: protože jsme trochu šťourali na internetu, zjistili jsme třeba, že Dana Lindenthalová vyhrála soutěž na návrh loga svazku obcí Mikroregionu Frýdlantsko. „Její návrh – zjednodušený tvar Frýdlantského výběžku s řekou Smědou a se symbolem hraničního přechodu v názvu – je hravý, umožňuje různé výklady a může se uplatnit v nejrůznějších formách propagace a prezentace“, píše se v tiskové zprávě Mikroregionu Frýdlantsko z 25.6.2008.

www.frydlantsko.cz

1 komentář:

  1. Milá LIND, děkuji Vám, velmi jste mě zaujala jako ČLOVĚK, který má svou DUŠI :-) Šiřte se do SVĚTa prostřednictvím svých děl i osobních setkání :-) Mám Vás ráda :-) Maruška, Vy budete VĚDĚT ;-)

    OdpovědětVymazat